Jak dobrać koła i zestawy kołowe?

Jak dobrać koła i zestawy kołowe?

Koła i zestawy kołowe są codziennym narzędziem wsparcia dla wielu dziedzin naszego życia. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak ważną rolę pełnią w naszej codzienności. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór produktów dla naszych potrzeb, aby kółka jezdne służyły nam jak najdłużej i jak najlepiej. Źle dobrane koła to nieefektywna praca i marnowanie finansów, więc warto postawić na pewny wybór. Szeroki asortyment powoduje, że często nie jest to proste zadanie, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek oraz porad jak najlepiej dopasować zestawy kołowe do Państwa potrzeb.

Podstawowym kryterium doboru kół są warunki ich używania, a w tym rodzaj podłoża, warunki pracy, obciążenie oraz manewrowość.

1. Podłoże, po którym koło będzie się toczyć

Jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników, które powinno się brać pod uwagę przy wyborze kół i zestawów kołowych. Przy złym doborze bieżnika, będzie się on za szybko ścierał lub będzie utrudniał manewrowanie. Zbyt szybkie zużycie zwiększa koszta codziennej eksploatacji kół i zestawów kołowych.

Dla kół używanych na asfalcie poleca się bieżnik z gumy.
Dla kół używanych na kafelkach poleca się bieżnik z poliuretanu lub z gumy.
Dla kół używanych na wylewce pokrytej żywicą poleca się bieżnik z poliuretanu lub z gumy.
Dla kół używanych na wylewce surowej poleca się bieżnik z gumy.
Dla kół używanych na metalu perforowanym poleca się bieżnik z gumy.
Dla kół używanych na chropowatym podłożu również poleca się bieżnik z gumy.


Od materiału z którego zostanie wykonany bieżnik zależy również hałaśliwość kół. Miękkie bieżniki (np. z miękkiej gumy) są cichsze niż te, które są wykonane z twardych materiałów. (np. z poliamidu).

2. Warunki codziennego użytkowania

Przy wyborze kółek warto wziąć pod uwagę również warunki w jakich będą one użytkowane. Do takich warunków należą np. warunki pogodowe czy miejsce użytkowania. Jeśli koła i zestawy kołowe będą używane na zewnątrz, to należy wybrać nierdzewną obudowę. Dzięki temu zapobiegają Państwo rdzewieniu zestawów kołowych przez deszcz. Miejsce użytkowania ma wpływ na wybór kółek, ponieważ od niego zależy z jakich materiałów powinny być wykonane. Przykładowo, dla miejsc z wysoką temperaturą najlepiej sprawdzi się wysokoodporna piasta i bieżnik z tworzywa termoodpornego. Dodatkowo, jeśli koła będą używane wewnątrz, to należy wybrać takie, które nie zostawiają smug na powierzchni.

3. Obciążenie kół i zestawów kołowych

Przewidywanie obciążenia nowych kół i zestawów kołowych pozwala na odpowiednie dopasowanie pod względem nośności. Jeśli produkty będą używane np. na magazynach, to powinny posiadać wysoką nośność i być wytrzymałe. Jeśli będą służyły do koszy na odpady, to nie potrzebują aż tak dużej nośności.

Aby odpowiednio dopasować rozmieszczenie kół oraz ich nośność stosuje się wzór:
L=(Q+N)/K [kg]
Gdzie L to nośność koła lub zestawu kołowego w kilogramach.
Q to przewidywany ładunek.
N to ciężar samego wózka w kilogramach.
K to współczynnik rozmieszczenia.
Przykładowo - dla współczynnika rozmieszczenia 3, przy ciężarze wózka 20 kilogramów i ciężarze ładunku 100 kg wytrzymałość wynosi 40 kg.
L = (20 kg + 100 kg) / 3 = 40 kg

Wykorzystując taki wzór wiemy, że nośność pojedynczego kółka jezdnego powinna wynosić minimum 40 kg. Jest to uniwersalny wzór, który jest niezbędny przy wyborze kół i zestawów kołowych. Należy pamiętać, że wytrzymałość wynikająca z obliczeń to absolutne minimum i nie należy stosować kół o niższej nośności niż ta wyliczona.
Na wytrzymałość koła wpływa również wiele innych czynników, takich jak: drgania podczas poruszania, napotkane przeszkody, uderzenia, obciążenia dynamiczne, chropowatość powierzchni, prędkość oraz częstotliwość użytkowania.

4. Manewrowość

Kolejnym czynnikiem istotnym przy wyborze nowych produktów jest przewidywana częstotliwość manewrów. Najczęściej wybiera się wózki z czterema zestawami kół, ponieważ jest to najbardziej uniwersalna kombinacja. Z przodu montuje się koła skrętne, a z tyłu stałe. Dzięki takiemu ułożeniu można manewrować wózkiem w obranym kierunku. Jeśli potrzebujemy wysokiej manewrowości, to najlepszym wyborem są cztery zestawy kołowe skrętne. Jeśli chcemy, aby wózek poruszał się w jednym kierunku, to wystarczą cztery zestawy kołowe stałe.

Produkt dodany do porównania